Polish English French German Italian Russian Spanish Swedish
10 Maj

Wsparcie dla energii odnawialnej

Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii wkrótce pozwoli na czerpanie oszczędności, ale również na zarabianie na energii.

Fotowoltaika w Polsce - ogniwa fotowoltaiczne

Jak dotąd pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) opiera się o system "zielonych certyfikatów". Gdy chcemy sprzedawać energię pochodzącą z OZE, nasz przychód skonstruowany jest z 2 składowych:

  • z ceny za energię elektryczną
  • ze sprzedaży świadectwa pochodzenia (zielonego certyfikatu)

Aby móc wytwarzać energię przedsiębiorca musi uzyskać koncesję na wytwarzanie energii z OZE. Jest to niestety "droga przez mękę", a system zielonych certyfikatów jest bardzo skomplikowany administracyjnie. Obecna sytuacja OZE w Polsce oprócz psucia wizerunku Polski w Europie i obniżania konkurencyjności naszej gospodarki odstrasza potencjalnych przedsiębiorców od inwestycji, które mogą zaoszczędzić środki spożytkowane na eksploatację budynków. 

Energia odnawialna w Polsce - turbiny wiatroweJest jednak światełko w tunelu, po dwóch latach opóźnienia, być może jeszcze w 2013r. doczekamy się ustawy regulującej wykorzystanie energii z OZE, a tym samym ułatwiającej inwestycje w tym zakresie. 

Poniżej fragment wypowiedzi w Polkim Radiu Jedynka na temat trójpaku energetycznego i ustawy o OZE z 16 maja 2013r.: 

Rząd zapowiedział, że zajmie się ustawą o OZE po wprowadzeniu małego trójpaku energetycznego, który ma być przyjęty w połowie tego roku - mówi Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki. Te prace już dobiegają końca i Parlament przyjmie kształt projektu małego trójpaku. To prawo prawdopodobnie wkrótce stanie się obowiązujące w Polsce. Otworzy się droga do prac nad dużym trójpakiem, przekazania uzgodnionego tekstu do prac Rady Ministrów, a następnie Parlamentu. Ze strony Ministra Gospodarki jest determinacja, aby projekty ustaw energetycznych zostały jak najszybciej przedstawione Radzie Ministrów.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.