Polish English French German Italian Russian Spanish Swedish
31 Maj

Energooszczędność w inteligentnych budynkach

Wykorzystanie systemów automatyki pozwala na: 60% oszczędności na ogrzewaniu i wentylacji, 50% na eksploatacji i oświetlenia budynku.

Wydajność energii stała się ważnym społecznie tematem za sprawą zmian klimatu oraz niknących zasobów naturalnych. Z racji swojego 40 % udziału w ogólnym zużyciu energii, budynki posiadają wysoce energooszczędny potencjał. KNX spełnia wymagania najwyższej klasy właściwości energetycznych systemów automatyzacji budynków, które są zawarte w normie EN 15232. Oznacza to, że KNX jest najlepiej dostosowany do spełnienia wciąż rosnących wymagań, dotyczących zużycia energii przez budynki. Z KNX można osiągnąć oszczędności energii wynoszące nawet 50 %.

Energooszczędne budynki nie są czymś wyjątkowym, a zwrot „inteligentny budynek” zaczyna tracić swoje egzotyczne brzmienie. Te dwa zjawiska rewolucjonizują nowoczesną architekturę i wyznaczają kierunek w światowej walce ze zmianami klimatycznymi.

Efektywność energetyczna inteligentnego budynku

Dane użyte w analizie, były zbierane od początku 2002r. do końca 2005r. Pomieszczenia nie były jednak w pełni wykorzystywane aż do połowy 2004r. W pokoju sterowanym przez KNX zaoszczędzono do 50% więcej energii niż w pomieszczeniu ze standardową instalacją. Energia cieplna (kWh) poprzez standardowy termostat. Pomieszczenie seminaryjne z indywidualną kontrolą KNX.

Efektywność energetyczna inteligentnego budynku

W rzeczywistości, kwestie energetyczne stały się ważnym tematem w sektorze budowlanym. Są one poruszane między innymi na etapie projektowania oraz w każdej z faz realizacji budowy. Powracające co roku katastrofy naturalne, te duże jak i te małe, uświadamiają nam rosnący brak równowagi w środowisku naturalnym. Jesteśmy więc, zmuszeni do spojrzenia w przyszłość i wzięcia odpowiedzialności za działania naszego społeczeństwa.

Podczas konstrukcji budynku jak i późniejszego jego funkcjonowania zużywane są ogromne ilości energii. Skupienie się więc, na kontrolowanym zużyciu energii na tej płaszczyźnie, będzie najbardziej efektywne. Nie chodzi jednak o to, aby ostatecznym celem było stworzenie budynku o zerowym zużyciem energii. Już samo podłączenie wszystkich urządzeń do inteligentnego, zdecentralizowanego systemu może przynieść spore oszczędności. Sterownie wszystkimi funkcjami elektrycznymi poprzez jedną magistralę pozwala na optymalną, skoordynowaną kontrolę.

Ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, rolety i żaluzje mogą na przykład być zestrojone z warunkami panującymi na zewnątrz budynku i regulowane poprzez interfejs. Dzięki temu można w pewien sposób ograniczyć zużycie energii. Wszystkie urządzenia elektryczne mogą być ze sobą dowolnie łączone i regulowane za pomocą paneli dotykowych. Stwarza to więc nieograniczone możliwości na płaszczyznach projektowania i komfortu – od wydajnego energetycznie zarządzania budynkiem, przez inteligentną kontrolę bezpieczeństwa, aż po spełnienie wymagań dotyczących rodzaju oświetlenia, poziomu hałasu, czy jakości powietrza. Jedynym ograniczeniem dla projektanta w stworzeniu nowoczesnego budynku, który będzie zarazem ekologiczny i tani, jest jego kreatywność. Jedno jest pewne – kontrolujemy zmiany klimatu!

Efektywność energetyczna inteligentnego budynku - koszty i oszczędnościOszczędność energii z KNX:

  • Aż do 40 % z kontrolą  ściemniania KNX
  • Aż do 50 % z indywidualną kontrolą pomieszczeń KNX
  • Aż do 60 % z kontrolą  oświetlenia KNX
  • Aż do 60 % z kontrolą  wentylacji KNX

 

  

Oszczędności kosztów pod koniec lat 2008 i 2009 odzwierciedlają postęp zarówno optymalizacji wydajności energii jak i szczególnie efektywne działanie automatycznego zarządzania oświetleniem podczas jaśniejszych miesięcy (dłuższe słoneczne dni)

 

 źródło:  www.knx.org

Media

Efektywność energetyczna w budynkach z ABB i-bus KNX ABB

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.