Bez względu na to, czy jest to Twój pierwszy, czy już kolejny komputer przenośny, zazwyczaj chcesz wydać na niego możliwie najmniej pieniędzy. Jednocześnie jednak chcesz dostać sprzęt wydajny i w pełni sprawny. Jak odpowiedzieć na te dwa pozornie sprzecznie wymagania? Rozwiązań jest przynajmniej kilka. Pierwszym z nich są laptopy przecenione. Są to produkty zupełnie nowe, ale w cenach obniżonych z racji sezonowej promocji. Jeśli jednak w tej grupie nic nie wpadnie nam w oko, nie jest to koniec świata.

Laptop używany, poleasingowy i z wystawy – czym się różnią?

Jako urządzenie używane oznaczane jest zazwyczaj to, z którego korzystała osoba prywatna. Nie jest to więc komputer firmowy, co nie znaczy oczywiście że był mało używany. Zanim się na niego zdecydujemy, wybrany model warto oddać do serwisu celem sprawdzenia jakości i stanu podzespołów.

Trochę inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o poleasingowy laptop. Są to modele używane w biurach przez czas określony w umowie leasingowej. Po tym czasie dana firma zazwyczaj wybiera nowe modele, a firma leasingowa sprzedaje komputer firmie odświeżającej, odnawiającej urządzenia. I to właśnie ta kolejna firma sprzeda nam produkt, dając na niego zazwyczaj także gwarancję na ustalony czas (nawet do roku). Plusem jest tu też to, że zazwyczaj są to komputery z nieco wyższej półki jakościowej, więc mimo stanu używanego będą nam służyły jeszcze parę lat.

Ostatnia możliwość jeśli chodzi o niedrogie laptopy to postawienie na modele z wystawy sklepowej. Laptopy powystawowe to takie, które znajdowały się w sklepie stacjonarnym, w którym Klient na żywo mógł testować ich funkcjonalności. Mogą więc one nosić ślady użytkowania (na przykład rysy), ale zazwyczaj nie są one sprzętem bardzo zużytym.