Regularne pranie tapicerki meblowej to gwarancja jej świeżości i doskonałego wyglądu przez długie lata. Regularnym zabiegom pielęgnacyjnym powinna być poddawana kanapa – mebel, z racji pełnionej funkcji, szczególnie narażony na zanieczyszczenia. Jakich środków do prania tapicerki używać? Tu warto zastosować się do wskazówek producenta lub w przypadku wykorzystania domowych sposobów – do sugestii innych oraz osobistego sprawdzenia działania środka w niewidocznym miejscu. Jakich przedmiotów i narzędzi używać do prania tapicerki kanapy? Podpowiadamy.

Szczotka

Zadaniem szczotki jest wydobycie kurzu ze splotów materiału oraz wykruszenie zaschniętych plam. Pranie tapicerki meblowej powinno odbywać się przy użyciu szczotek bardzo gęsto pokrytych specjalnym włosiem. Do kanap tapicerowanych stosuje się szczotki z twardym i sztywnym włosiem (należy wyważyć siłę szorowania, by nie spowodować zniszczenia materiału), do kanap z ekoskóry – szczotka z miękkim włosiem.

Ściereczka, ręcznik, miękki materiał, chusteczki nawilżane, gąbka

Nawilżone wodą służą do przecierania pranej tkaniny, czyszczenia innych elementów kanapy (poręcze, nogi), nanoszenia i zbierania pianek, papek, substancji stosowanych do prania na sucho.

Parownica

Myjka parowa służy do odświeżenia kanapy (eliminuje przykry zapach, wszelkie bakterie, roztocza i inne drobnoustroje) lub do jej wstępnego zwilżenia przed dokładniejszym czyszczeniem.

Odkurzacz piorący

Specjalistyczne urządzenie, które pozwala na kompleksowe wyczyszczenie kanapy. Z jego pomocą najpierw powierzchnia tkaniny zostaje dokładnie oczyszczona ze wszystkich zanieczyszczeń (funkcja odkurzania na sucho), a następnie odświeżona i wyprana.

Powierzchowne odświeżenia tapicerki nie stanowi problemu – można je przeprowadzić stosując środki, narzędzia i przedmioty, które są dostępne w każdym gospodarstwie domowym. Dokładne pranie tapicerki meblowej to zadanie, które warto wykonać przy użyciu profesjonalnego sprzętu lub powierzyć firmie zajmującej się praniem tapicerek i wykładzin.