W telewizorach, ale też w smartfonach, komputerach i tabletach. Wszędzie tam obecnie możemy spotkać wyświetlacz OLED. Czym różni się on od tradycyjnych ekranów ledowych czy LCD? Dlaczego dobrze jest wybrać to nowoczesne rozwiązanie zamiast nieco starszych propozycji? Odpowiadamy w 10 zwięzłych punktach!

  1. Ekran OLED to taki ekran, który zbudowany jest z organicznych diod elektroluminescencyjnych (Organic Light Emitting Diode).
  2. Powierzchnie te składają się z dużej ilości maksymalnie cienkich warstw organicznych rozjaśniających się pod wpływem działania elektryczności, co zapewnia lepsze oddawanie barw niż w starszych rozwiązaniach.
  3. Cały sprzęt oparty o omawiane rozwiązanie jest lżejszy, można go więc bezpiecznie wieszać na nieco słabszych ścianach.
  4. Innowacyjna technologia OLED sprawia, że telewizory czy komputery mogą być cieńsze niż dotychczas spotykane.
  5. Wiodącymi producentami omawianych systemów są marki Sony, Samsung oraz LG.
  6. W tej nowej generacji ledów zapewniona jest bardzo niewielka degradacja kolorów, nawet jeśli będziemy patrzyli na obraz pod sporym kątem.
  7. Laptop z wyświetlaczem OLED wygeneruje jasny obraz niezależnie od tego, na jaką jasność jego ekranu w danej chwili się zdecydujemy.
  8. Omawiane ekrany poddawane są procesom hermetyzacji, dlatego niemal nie ma możliwości by dostały się do ich wnętrza nawet drobne zanieczyszczenia typu kurz.
  9. Obecnie OLED wyświetlacz jest produkowany przede wszystkim dla urządzeń o dużej przekątnej ekranu.
  10. OLED-y są bardzo energooszczędne.