Zarówno na spodzie komputera przenośnego, jak i bardziej z przodu, w okolicach jego klawiatury, znajdziemy różne naklejki. Producent umieszcza je tam po to, byśmy mieli szybki dostęp do najważniejszym informacji o posiadanym sprzęcie. O czym dokładnie informują naklejki na laptopie? Które wiadomości będą nam najbardziej przydatne? I czy wykorzystamy je podczas oddawania komputera do serwisu?

Co mówią poszczególne oznaczenia na naklejkach notebooków?

Gdy odwrócimy opisywany sprzęt tak, by zobaczyć jago spód, od razu w oczy powinna się nam rzucić nazwa jego producenta (np. Lenowo), nazwa marketingowa modelu (np. IdeaPad Gaming 3) oraz kod cyfrowo-literowy (np. 15ACH6). Serwis często spyta nas jednak także o numer seryjny urządzenia. Gdzie znajdę numer seryjny notebooka na naklejce? Tu również z pomocą przyjdą oznaczenia z naklejki. Numer seryjny to długi ciąg znaków umieszczany zaraz obok kodu kreskowego urządzenia.

Idąc dalej, naklejka z tyłu notebooka doniesie nam o tym, w jakim kraju został on wyprodukowany oraz jakie certyfikaty (bezpieczeństwa czy ekologiczne) on posiada. Dowiemy się też jak utylizować sprzęt (zobaczymy np. ikonę mówiącą: nie wyrzucaj do kosza), że jest on zgodny z wymogami Unii Celnej (symbol EAC) oraz że jest przyjazny dla środowiska. Zwróćmy też uwagę, by informacje na tylnej naklejce na laptopie posiadały też symbol CE. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że produkt jest zgodny z normami Unii Europejskiej, z jej wszystkimi najważniejszymi, wyśrubowanymi wymaganiami.