Chcemy kupić komputer przenośny. Wybieramy się do sklepu stacjonarnego lub odwiedzamy stronę sklepu internetowego. I tu niespodzianka. Widzimy bowiem przynajmniej dwie nazwy na nasz wymarzony sprzęt. Zastanawiamy się więc: czym różni się laptop i notebook? Czy różnice między tymi urządzeniami są na tyle duże, że powinny mocno wpłynąć na to, co wybierzemy?

Czy nazw notebook i laptop można używać zamiennie?

Zacznijmy od krótkiej teorii, historii wspominanych produktów. Początkowo bowiem mocno rozróżniano oba z nich. Laptop był większym mobilnym sprzętem który, zgodnie z nazwą pochodzącą z języka angielskiego, był przeznaczony do układania na kolanach. Notebook był natomiast mniejszą formą, takim mobilnym notatnikiem funkcjonalnością nieco przypominającą laptopa.

Ale teraz, czy laptop i notebook to to samo? Tak, zdecydowanie oba pojęcia używane są zamiennie. Co prawda roboczo przyjmuje się, że notebook to sprzęt nieco mniej wydajny, przeznaczony głównie do podstawowych zastosowań biurowych i domowych, z ekranem o przekątnej w zakresie 9-13 cali. Laptop natomiast jest większy (ekran 15 cali lub więcej), cięższy i bardziej zaawansowany technologicznie. Jednak jest to tylko rozróżnienie teoretyczne, gdyż w rzeczywistości obie nazwy obecnie mogą opisywać dokładnie ten sam mobilny sprzęt. Pytanie więc: notebooki i laptopy – różnice, wydaje się być dziś zupełnie bezzasadne. Kupmy nie to urządzenie, które ma odpowiednią nazwę, ale raczej to o pasujących nam parametrach technologicznych.