Współcześni rodzice są bardzo zabiegani, a do domu wracają bardzo zmęczeni wielogodzinną pracą. Dlatego też często, by móc spokojnie odpocząć, dają dziecku do ręki telefon. Najmłodszym szkrabom puszczają bajki, starsze dzieciaki zaś grają w gry mobilne, rozmawiają z przyjaciółmi przez komunikatory czy oglądają filmy. I tak przez kilka długich godzin dziennie.

Gdy chcemy zabrać smartfona, zrobić detoks cyfrowy dla dzieci, często kończy się to awanturą, płaczem, trzaskaniem drzwiami. Jeśli sami nie jesteśmy sobie w stanie poradzić sobie z tymi sytuacjami, przyda się pomoc specjalisty pracującego w naszym mieście lub wysłanie pociechy na specjalne kolonie bez telefonu. Jak wygląda taki wyjazd? Czego możemy się na nim spodziewać? I jak przygotować do niego dziecko?

Offline.holiday – nowa forma wypoczynku

Wspomniana w nagłówku angielska nazwa oznacza tyle, co wakacje bez dostępu do internetu. Nie można więc na nich korzystać z komórki, laptopa, tabletu, jest to absolutnie zakazane. Zamiast tego są liczne aktywności sportowe, intelektualne czy dowolne inne.

Gdy jednak nasze dziecko usłyszy hasło: kolonie bez smartfona, może być wręcz przerażone. Nie może bowiem sobie wyobrazić tego, jak to jest nagle zostać odciętym od sieci. Dlatego najlepiej, jeśli na te formę wypoczynku wyślemy naszego syna lub córkę wraz z jego najlepszym przyjacielem. Razem jest zdecydowanie raźniej, łatwiej jest przetrwać trudny czas przebywania poza strefą codziennego komfortu.

Obóz bez telefonu – w górach czy nad morzem?

Tak naprawdę nie ma znaczenia to, w jakie miejsce odbędzie się wyjazd. Dużo bardziej istotne jest to, by jego czas był wypełniony po brzegi ciekawymi atrakcjami. Bardzo często stawia się tu na aktywny wypoczynek – gry zespołowe, pływanie, jazdę na rowerze, wędrówkę po górach czy naukę jazdy konnej. Można również postawić na obóz piłkarski, biegowy lub narciarski.

Alternatywą są obozy harcerskie czy survivalowe, na których uczestnicy uczą się życia w dużo trudniejszych warunkach niż te, które mają w swoim domu. Dzięki temu zdobywają oni całą masę zupełnie nowych, bardzo przydatnych umiejętności.

Dla starszych dzieci obóz z odwykiem cyfrowym może mieć formę wypadu żeglarskiego na Mazury czy na jeziora w innych częściach naszego kraju. Nastolatki mogą nawet wyruszyć na morze, pod okiem bardzo doświadczonej kadry.

Gwarantujemy: każda z powyższych form wypoczynku, o ile jest dobrze zorganizowana, będzie niesamowitą przygodą którą dziecko będzie wspominało przez długie lata!