Że jeden laptop drugiemu jest nierówny, to oczywistość. Wszyscy zwracają podczas uwagę na to, jakie są różnice w parametrach poszczególnych modeli, w ich dyskach, kartach graficznych etc. Jednak nieco mniej osób dokładnie analizuje, jakie są typy złączy spotykanych w laptopach. A są one bardzo ważne, gdyż to właśnie dzięki nim podłączymy wszystkie niezbędne nam urządzenia peryferyjne.

Rodzaje laptopów – najważniejsze wejścia komputerowe

Pierwsze, co może nam przyjść na myśl jeśli chodzi o porty w laptopach, to wejście zasilające. Ono jest obecne absolutnie zawsze. Kolejna ogromnie istotna sprawa to wejście HDMI laptop. Jest to najczęściej spotykane wejście do monitora, które pozwoli również na sparowanie laptopa z rzutnikiem. Zaskoczeniem mogą być dla nas jednak starsze monitory. One powiem zamiast kabla HDMI posiadają złącze VGA (D-SUB port) lub różne rodzaje DVI (DVI-A, DV-I czy DVI-D). Oczywiście jeśli ich nie będzie w kupowanym komputerze, możemy też zainwestować w przejściówki, które pozwolą na zestawienie początkowo niekompatybilnych wejść.

Typy złącz – to jeszcze znajdziesz w notebookach

  • Wejście LAN – niezbędne jeśli chcemy, by laptop mógł się przewodowo łączyć z lokalną siecią komputerową
  • Port USB – jego najstarszy typ oznaczony jest jako 2.0, nowsze – jako 3.0 i 3.1. Dobrze jest też mieć w urządzeniu coraz popularniejsze USB-C.
  • Czytnik kart SD w laptopie – pozwala na szybkie zgranie danych z karty pamięci wyjętej np. z aparatu fotograficznego
  • Złącze eSATA – to specjalny, zewnętrzny port, poprzez który łączymy dyski zewnętrzne z komputerem. Przesył danych odbywa się tu o wiele szybciej niż w przypadku wejść USB.
  • Firewire do laptopa – to kolejny zewnętrzny interfejs komputerowy, dzięki któremu łatwo podłączymy do notebooka różnego typu sprzęty peryferyjne.
  • Jack lub minijack – jeśli nie wiemy, gdzie jest mikrofon w laptopie lub gdy ten wbudowany w urządzenie jest uszkodzony, możemy podłączyć dodatkowy, zewnętrzny model mikrofonu poprzez wejście jack lub minijack.
  • Karta telewizyjna do laptopa – nie jest to wejście do laptopa, a typ zewnętrznego tunera, który wpinamy pod wejście USB lub PCI Express. Robiąc to obejrzymy podstawowe kanały TV z dowolnego miejsca.
  • Port Kensington lock – w gniazdo to wpina się specjalną, stalową linkę chroniącą nasz laptop przed kradzieżą. Wejście to spotyka się także w wybranych komputerach stacjonarnych. Chroni ono zarówno sprzęt, jak i wrażliwe dane na nim zapisane. Jest to ważne przede wszystkim jeśli nasz sprzęt jest sprzętem biznesowym.