Obawy o wystąpienie tzw. blackout’u również w naszym kraju skłaniają wiele osób do zakupu agregatu prądotwórczego. Wśród rozwiązań, na które można natknąć się w sklepach, popularność zdobywają agregaty inwerterowe. Czym różnią się od „normalnych” wariantów? Czy warto dopłacić do takiego modelu?

Agregat inwerterowy – czyli jaki?

Choć dla osoby, która na co dzień nie zajmuje się elektronarzędziami ani nie jest elektronikiem, zarówno agregat „klasyczny”, jak i inwerterowy mogą wyglądać podobnie, to istnieje całkiem sporo różnic pomiędzy nimi. W agregacie inwerterowym nie znajdziemy koła zamachowego, jego budowa jest bardziej skomplikowana, a dodatkowo znajduje się w nim falownik, nazywany także inwerterem. Dodatkowo można natknąć się na regulator napięcia, który niezależnie od obrotów silnika utrzymuje pożądane napięcie. Z drugiej strony nie posiada on ramy, co czyni go bardziej mobilnym i łatwiejszym w obsłudze. Elementami spotykanymi w każdym agregacie są silnik, prądnica, wyłącznik przeciążeniowy, tłumik, gniazda, gaźnik czy panel sterowania.

Do czego stosować agregat inwerterowy?

W jakim celu budowa agregatu tego rodzaju została bardziej skomplikowana, a samo urządzenie doposażone w falownik i regulator napięcia? Poza łatwiejszym przenoszeniem go w dowolne miejsce, jego zaletą jest stabilniejszy prąd, którego sinusoida jest bardziej wygładzona. Korzystając z niego, można bezproblemowo zasilać delikatne urządzenia elektroniczne, które niezbyt dobrze znoszą skoki napięcia. Zarówno na wakacyjny wyjazd, jak i do pracy w domu podczas braku prądu, energia generowana z agregatora tego rodzaju sprawdzi się idealnie. 

Na co zwrócić uwagę, kupując agregat?

Nie każdy potrzebuje agregatu inwerterowego – jeśli np. będziesz nim tylko zasilać urządzenia budowlane, to prawdopodobnie nie poczujesz różnicy. Jednak warto przemyśleć dołożenie różnicy, ponieważ jest to o wiele bardziej uniwersalne rozwiązanie i łatwiejsze w transporcie – a sama jego praca jest zauważalnie cichsza. Poza tym, kupując agregat, powinno przyjrzeć się jego mocy (wpłynie na to ile urządzeń zasili równocześnie), poborowi paliwa (powinien być jak najniższy w stosunku do generowanej mocy), pojemności zbiornika (większy to dłuższe interwały dolewania paliwa, ale większe gabaryty) oraz dodatkowym funkcjom i zabezpieczeniom.

Agregat inwerterowy to doskonałe, choć nieco droższe, rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zabezpieczyć się na przypadek braków prądu, albo po prostu od czasu do czasu lubią „wyskoczyć w plener”. Decydując się na niego, nie musisz martwić się prawidłową pracą podłączanych urządzeń.